Når forskning ender i en skuffe, koster det velfærd
Nyt partnerskab mellem Det Samfundsvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet og Den Sociale Investeringsfond skal bringe forskning tættere på kommunernes virkelighed og udvikle nye løsninger på velfærdssamfundets største udfordringer.
Velfærdssamfundet er under pres. Flere ældre, mangel på fagprofessionelle, mere komplekse borgerforløb og stramme økonomiske rammer betyder, at der er behov for nye løsninger – og for at den viden, vi allerede har, i langt højere grad bliver omsat til praksis.
Derfor har Det Samfundsvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet og Den Sociale Investeringsfond indgået et fireårigt strategisk samarbejde om velfærdsinnovation og sociale effektinvesteringer.
Målet er bl.a. at styrke forbindelsen mellem forskning og praksis og identificere indsatser, der kan udvikles til sociale effektinvesteringer med potentiale for udbredelse. Parterne vil endvidere samarbejde om at udvikle finansieringsrejsen fra idé til impact.
Viden der virker i virkeligheden
Aftalen skal gøre det lettere at omsætte samfundsvidenskabelig forskning til løsninger, der kan bruges i kommuner, organisationer og af andre velfærdsaktører.
“Som universitet skal vi bidrage til innovation. Også indenfor velfærd. Desværre er vejen fra forskning til løsninger i velfærdssamfundet i dag ofte for lang og det halter ikke mindst med at finansiere udbredelsen af nye effektive indsatser. Med dette samarbejde med Den Sociale investeringsfond får vi en stærk partner i arbejdet med at bygge bro mellem forskning og velfærd,” siger Vibeke Koushede, dekan på Det Samfundsvidenskabelige Fakultet.
Fra viden til effekt
Den Sociale Investeringsfond arbejder med sociale effektinvesteringer, hvor effekten af indsatser dokumenteres og bruges som grundlag for nye løsninger.
”Hvis sociale investeringer for alvor skal skabe forandring, kræver det både solid evidens og løsninger, der virker i praksis. Derfor er vi rigtig glade for samarbejdet med Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, som giver os adgang til stærke forskningsmiljøer, nye analysemetoder og et stærkere vidensgrundlag. Det tror vi kan være med til at videreudvikle den måde, vi arbejder med sociale investeringer på og styrke udviklingen af feltet for impact-investeringer mere generelt.” siger Camilla Bjerre Damgaard, fondschef i Den Sociale Investeringsfond.
Samarbejdet skal blandt andet omfatte fælles metodeudvikling, evaluering, samfundsvidenskabelige analyser og videndeling mellem forskningsmiljøer og praksis.
Parterne vil også bidrage til den offentlige debat om, hvordan forskning, innovation og sociale effektinvesteringer kan være med til at udvikle fremtidens velfærd.
Kontakt
Mette Dalsgaard Myrup
Kommunikationschef
Den Sociale Investeringsfond
Telefon: 42 67 76 57
E-mail: msm@dsi.dk
Rune Heiberg Hansen
Stabschef
Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Telefon: 22 49 58 96
E-mail: Rune.heiberg@samf.ku.dk